Ağrı Kesici Krem ve Jeller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kas iskelet  sistemi kaynaklı çeşitli ağrılı durumlarda ağrı kesici krem ve jeller sıklıkla reçete edilmekte ve hastalar tarafından kullanılmaktadır. Pek bu kremler ne kadar etkilidir? Yan etkileri var mı? Kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Bazı ağrı kesici ilaçlar hap veya iğne yerine ciltten uygulanacak şekilde üretilebilmektedir.  Krem, jel, merhem, sprey veya yama (patch) formunda ağrı kesiciler mevcuttur. Bu ilaçlar ağrılı kas veya eklemlerin üzerindeki cilde sürülür. Özellikle el ve diz kireçlenme tedavisinde tercih edilmektedirler. Bunun yanında bel ve boyun ağrısı da sıkça kullanıldıkları sorunlar arasındadır. Yanma, uyuşma gibi nöropatik ağrıların tedavisinde de kullanılabilirler. Ağrı kesici kremler tek başlarına veya ağızdan alınan ilaçlarla kombine şekilde reçete edilebilir. Doktor tarafından aksi söylenmedikçe 7 günden uzun süre kullanılmamalıdırlar. 7. günden sonra ağrıda azalma yoksa doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Kontr-irritanlar: Kontr-irritanlar cilde sürüldüklerinde sinir uçlarını uyararak sıcak, soğuk veya karıncalanma gibi hisler oluşturur. Bu hisler ağrının yerine geçer ve ağrıyı dindirir. Mentol, metilsalisilat, kafur gibi maddeler kont-irritan sınıfındaki moleküllerdir. Akut dönem hafif kas ve eklem ağrılarında kullanılabilirler. Kronik ağrılarda destekleyici tedavi olarak tercih edilebilir.

Topikal non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar: Bu kremlerde en sık olarak aspirine ağrı kesici özelliğini veren maddeler (salisilatlar) kullanılmaktadır. Ancak başka moleküller kullanılarak da üretilmiş krem ve jeller vardır. Bu kremler ciltten emildikten sonra özellikle eklem ağrılarını dindirmeye yardım edebilir.

Kapsaisin: Acı biberde bulunan kapsaisin cilt üzerine sürme ile ağrıyı dindiren en etkili maddelerden biridir. Eklem ağrılarında ve sinir zedelenmesine bağlı ağrılarda kullanılabilir. Kapsaisin içeren kremler ilk uygulama sırasında sıcak bir karıncalanma veya yanma hissi oluşturabilir. Tekrar eden uygulamalarda bu hisler azalır. Ağrının dinmesi için kapsaisinli kremlerin birkaç günden birkaç haftaya değişen sürede kullanımı gerekebilir.

Lokal anestezikler: Lokal anestezik içeren krem veya yamalar birkaç saat süre ile ağrıyı dindirebilir. Belli tipte nöropatik ağrıların tedavisinde kullanılabilirler.

Ağrı Kesici Kremler Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlacın kullanım şeklini okuyun ve dikkatlice uygulayın. Prospektüsünü atmayın.
  • Açık yaralara veya bütünlüğü bozulmuş cilt üzerine uygulamayın.
  • Sıcak paket uygulaması ile aynı anda krem sürmeyin, cilt yanığı riski artabilir.
  • Ağrı kesici krem sürdükten sonra bandajla sıkıca sarmayın.
  • Kremi sürerken eldiven kullanın veya sürme işlemi bittikten sonra ellerinizi yıkayın. Krem elinize bulaşmış haldeyken göz ve cinsel organlar gibi hassas yerlere dokunmayın.
  • Aspirin allerjiniz varsa veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız salisilat içeren kremleri doktorunuza danışmadan kullanmayın. Kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşim gösterebilirler.
  • Ağrı kesici kremlerden bazılarının gebelik ve emzirme döneminde kullanılması sakıncalı olabilir. Bu nedenle gebelik veya emzirme dönemindeyseniz doktorunuza danışmadan bu ilaçları kullanmayınız.

Cilde Sürülen Ağrı Kesicilerin Yan Etkileri

Bu ilaçlar sınırlı bir alanda etki göstermek için tasarlandıklarından vücudun kan dolaşımına fazla geçmezler. Bu nedenle ağızdan alınan haplara göre yan etkilerinin daha az olduğu söylenebilir. Ancak ciltte allerji veya ödem yapabilirler. Ciltte aşırı kızarma ve kabarma olursa ilaç kesilmelidir. Bu tür bir sorun oluşursa o bölgenin yıkanarak ilacın uzaklaştırılması ile yan etkiler genelde birkaç saatte kaybolur. Yan etki riskini azaltmak için bu ilaçların kullanım talimatlarına uyulmalıdır. Aşırı miktarda sürülmemeli ve önerilenden daha uzun süre ciltte bırakılmamalıdırlar.

Ağrı Kesici Kremler Etkili mi?

Ağrı kesici kremler ağrıda geçici bir rahatlama sağlasa da kronik eklem veya kas ağrısı olan pek çok hasta kremlerden hiç fayda görmediğini söylemektedir. Bu ilaçların yan etkilerinin daha az olması sık kullanılmalarının başlıca nedenidir. Pek çok çalışmada ağrı kesici kremlerin hap şeklindeki ilaçlar kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Genelde kas iskelet veya sinir lifi kaynaklı ağrılarda ilaçlar tedavinin tek unsuru değildir. Egzersiz, günlük yaşam aktivitelerinin modifikasyonu, fizik tedavi gibi daha geniş bir yaklaşımın parçası olarak kullanılabilirler.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.