Sol Kolda Uyuşma Neden Olur?

Sol kol uyuşması yanlış uyku pozisyonu gibi basit bir sebepten olabileceği gibi kalp krizi gibi hayati bir durumun belirtisi de olabilir.

Sol kol uyuşması yanlış uyku pozisyonu gibi basit bir sebepten olabileceği gibi kalp krizi gibi hayati bir durumun belirtisi de olabilir. Tıbbi terminolojide uyuşma hissi parestezi olarak ifade edilir. Onlarca farklı sorun veya hastalık sol kolda uyuşma şikayetine yol açabilir. Uyuşmaya eşlik eden diğer bulgu ve belirtiler ile uyuşmanın gün içinde arttığı saatlere dikkat edilerek sebep tahmin edilebilir. Genelde kısa süreyle sol kolun uyuşması endişe edilecek bir sorun değildir. Çoğunlukla kendi kendine geçer. Ancak uyuşma geçmezse ya da nedeni hakkında şüpheniz varsa doktora başvurmalısınız.

Sol Kol Uyuşukluğunda Ne Zaman Acele Doktora Başvurulmalı?

Sol kolda uyuşma ile beraber göğüs ağrısı, göğüste baskı hissi, nefes darlığı, yutma güçlüğü, sırt, çene veya omuz ağrısı, ciltte renk değişikliği, şişlik, ısı artışı gibi enfeksiyon belirtileri, bilinç bulanıklığı, ani baş ağrısı, yüz felci, bulantı, kusma, denge kaybı gibi şikayetlerden biri varsa acilen doktora görünmeniz gerekebilir.

Sol Kol Uyuşması Şikayeti için Kendi Kendine Yapabileceğiniz Şeyler

Eğer uyuşma şikayetiniz sabah daha fazla olma eğiliminde ise uyku pozisyonunuzu ayarlamaya çalışın. Yastık kullanarak kolunuzun üstüne yatmayı önleyebilirsiniz. Uyuşma gün içinde artıyorsa kan dolaşımını arttıran bazı hareketler yararlı olabilir. Omuz, kol, el bileği ve parmaklarınızı aşırı miktarda aynı hareketleri yaparak yormaktan kaçının. İş veya hobi gereği kol ve ellerinizi çok kullanmanız gerekiyorsa sık mola vermeye özen gösterin. Eğer uyuşma şikayetiniz işinizi veya günlük yaşamınızı etkileyecek ölçüde ise doktora başvurmalısınız. Uyuşma nedeninin anlaşılması daha etkili tedavi yöntemlerinin seçilmesini sağlar.

Sol Kolda Uyuşma Nedenleri

Kalp Krizi

Sol kolda uyuşma bazen kalp krizi ihtimalini akla getirmektedir. Göğüs ağrısı ve göğüste sıkışma hissi, kolda, çenede veya sırtta ağrı, nefes darlığı, bulantı ve kusma gibi şikayetlerin eşlik etmesi kalp krizi ihtimaline yönlendirir. Kalp krizinden şüpheleniyorsanız 112’yi aramalısınız.

İnme

İnme beyinde oluşan damar tıkanıklığı veya kanama durumudur. İnme geçiren kişide kolda ve bacakta uyuşma, güçsüzlük, yüz kaslarında felç görülebilir. Konuşma bozulabilir, bilinç kaybı olabilir. İnme acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Bazen inme belirtileri oluşur fakat 24 saat içinde tamamen düzelir. Buna geçici inme veya geçici iskemik atak denilir. Şikayetlerin düzelmesi bu durumu zararsız kılmaz. Çünkü geçici inme sıklıkla tam inmenin habercisidir ve önlem alınmalıdır.

Kan Dolaşımının Bozulması

Atardamar ve toplardamarlardaki sorunlar kolun kan dolaşımını bozabilir. Şeker hastalığı, hipertansiyon, böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda damar bozukluğu olma riski artmaktadır. Direkt yaralanmalar, tümörler, doğuştan olan damar bozuklukları da kolun dolaşımını bozabilir. Kol üzerine yatmak, kol üzerine sıkı takılar takmak dolaşımı bozabilen, tanınması kolay nedenler arasındadır. Damar sorunlarında kolda uyuşma ile beraber ağrı, şişlik, parmak uçlarında anormal renk değişikliği, el ve parmaklarda soğukluk gibi belirtiler oluşabilir. Tedavisi hastalığa bağlı olarak değişir. Kan sulandırıcı ilaçlar, basınç giysileri veya sorunlu damarın ameliyatla tamiri gibi tedaviler söz konusu olabilir.

Torasik Çıkış Sendromu

Kola giden damarlar göğüs kafesinden çıkarken etraftaki anatomik yapılar arasında sıkışabilir. Buna torasik çıkış (outlet) sendromu denilir. Kolda uyuşma nedeni olabilir. Duruş bozukluğu, obezite, gebelik, travma gibi sebeplerle torasik çıkış sendromu oluşabilir.

Solda Kolda Uyuşma ve Kırıklar

Sol kolda uyuşma kemik kırığının sonucu olabilir. Tabi ki kırık olduğunda ağrı ve şişlik gibi başka önemli belirtiler de olur. Kol kırıklarının tedavisinde kemikler tekrardan normal hizasına yerleştirilir ve kaynayana dek hareketi önlenir. Kırığın tipine göre bu ameliyatlı veya ameliyatsız yapılabilir.

Yanıklar

Sıcak veya kimyasal maddelere maruziyet sonucu oluşan yanıklar uyuşma yapabilir. Yanık hasarı cildin üst tabakasını aşar ve cilt altındaki sinir uçlarını zedelerse uyuşma hissedilir. Küçük ve hafif yanıklar soğuk ve ıslak kompresle evde tedavi edilebilse de büyük yanıklar ve iltihap kapan yanıkların tedavisi için sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Böcek Isırmaları

Böcek sokmaları veya ısırmaları herkesi aynı şekilde etkilemez. Bazı kişilerde çok hafif belirtiler yaparken diğerlerinde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Isırık veya sokma olan bölgede uyuşma veya karıncalanma gibi hisler oluşabilir. Tedavide ısırık olan yer yıkanıp temizlenir ve soğuk uygulama yapılır; anti-alerjik ilaçlar kullanılabilir. Nefes darlığı, göz kapaklarında, boğazda ödem, çarpıntı, bayılma veya bilinç bulanıklığı gibi durumlarda acile başvurulmalıdır.

Lyme Hastalığı

Lyme hastalığı tedavi edilmezse kolda uyuşma, elektrik çarpması veya karıncalanma gibi hislere yol açabilir. Kene ısırığı ile geçen bu hastalıkta ısırılma yerinde hedef tahtasına benzer cilt döküntüsü oluşur. Baş ağrısı, baş dönmesi, yüz felci, kas, eklem ve kemik ağrısı şikayetlerine neden olabilir. Tedavisinde antibiyotikler kullanılır.

Herpes simpleks ve HIV/AIDS de uyuşma hissi ile ilişkili olabilir.

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı bir kolda uyuşma, karıncalanma hissi ve kuvvetsizlik yapabilir. Boyun, omuz ve kolda ağrıya yol açabilir. İstirahat, sıcak veya soğuk uygulamalar ve basit ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu yöntemlerle düzelmeyen durumlarda doktor muayenesi olmak gerekir. Fizik tedavi, tamamlayıcı tıp yöntemleri ve bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

Boyun Kireçlenmesi

Boyun omurlarında kireçlenme (spondiloz) sonucu kemik köşeleri büyüyüp omurlar birbirine yapışabilir ve omurilik kanalı ile sinir köklerinin geçtiği delikler daralabilir. Omurilik kanalının daralması ile omurilik sıkışabilir ve miyelopati denilen durum oluşabilir. Boyun kireçlenmesine bağlı gelişen omurilik sıkışmasında kolda uyuşma, güçsüzlük, bacaklarda güçsüzlük, uyuşma, kasılma, yürüme güçlüğü, bağırsak ve mesane problemleri oluşabilir.

Brakiyal Pleksus Hasarı

Brakiyal pleksus omurilikten boyun hizasında çıkarak kola doğru giden bir sinir demetidir. Bu sinirlerin hasarı beynin kol ile olan iletiminin bozulmasına yol açar. Kolda hissizlik, uyuşma, kuvvetsizlik oluşabilir. Hafif zedelenmeler kendi kendine iyileşebilir. Daha ciddi hasarlarda aylar süren fizik tedavi ve bazen ameliyat ile onarım yapılması gerekebilir.

Sinir Sıkışmaları

Kol ve elin aşırı kullanımı zaman içinde sinir liflerinin bazı hassas yerlerde sıkışmasına, gerilmesine ve zedelenmesine yol açabilir. Bunlardan en sık görülenleri el bileğinde median sinir sıkışması (karpal tünel sendromu), dirsekte ulnar sinir hasarı (kubital tünel sendromu) ve radial sinirin etkilendiği radial tünel sendromudur. Sinir sıkışmasının yerine göre elde ve kolda uyuşma olmaktadır.

Multiple Skleroz

Uyuşma, karıncalanma gibi hisler multiple sklerozun ilk belirtisi olabilir. Multiple sklerozda beyin ve omurilikte sinyalleri ileten sinir liflerinde hasar oluşur ve sonuçta beyin ile vücut arasında iletişim bozulur. Denge ve koordinasyon sorunları, görme sorunları, baş dönmesi, yorgunluk, kuvvetsizlik, istemsiz kas kasılmaları oluşabilir.

Migren Baş Ağrısı ve Sol Kolda Uyuşma

Hemiplejik migrende vücudun bir yanında geçici kuvvetsizlik oluşur. Kolda uyuşma ve iğne batması hisleri yapar. Tek taraflı baş ağrısı, bulantı ve ışık hassasiyeti de görülür.

Periferik Nöropati

Omurilikten çıkan sinir lifleri kol ve bacaklarda periferik sinirleri oluşturur. Periferik sinirlerin çeşitili nedenlerle hasara uğramasına periferik nöropati denilir. Periferik nöropati yapan durumlar arasında şeker hastalığı, zehirlenmeler, enfeksiyonlar, hormon veya vitamin eksiklikleri sayılabilir. Periferik nöropatilerde kolda ve bacakta uyuşma olabilir.

B12 Vitamini Eksikliği

Periferik nöropatinin sık görülen nedenlerinden biri B12 vitamini eksikliğidir. B12 eksikliğinde kansızlık ve başka sorunlar da oluşabilir. Genel kuvvetsizlik, denge ve koordinasyon bozukluğu, his kaybı, el ve ayaklarda uyuşma, iğnelenme hisleri oluşabilir. Vejeteryan beslenenler, yaşlılar, Çölyak hastalığı ve inflamatuar bağırsak hastalığı olanlar B12 vitamini eksikliği için risk altındadır. B12 vitamini hayvansal gıdalarla alınabilir veya hap ya da iğne şeklinde takviye edilebilir.

Wernicke-Korsakoff Hastalığı

Wernicke-Korsakoff hastalığı periferik nöropati yapabilir. Bu sendrom tiamin (B1) vitamini eksikliği ile ilişkilidir. Alkoliklerde kötü beslenme ile ilişkili B1 vitamini eksikliği daha sıktır. Bilinç bulanıklığı, yürüme bozukluğu gibi belirtiler oluşabilir.

Kurşun Zehirlenmesi

Yüksek düzeyde kurşuna maruz kalmak kişide kurşun zehirlenmesine yol açar. Kol ve bacaklarda uyuşmanın yanında kas güçsüzlüğü, ağrı, bulantı, kusma, ağızda metalik tat, iştah kaybı, kilo kaybı, böbrek hasarı olabilir. Arsenik, cıva, talyum zehirlenmelerinde de sinir hasarına bağlı uyuşma gelişebilir.

İlaç Yan Etkisi

Bazı ilaçlar yan etki olarak kolda uyuşma yapabilir. Bu genelde hafif şiddette olur ve ilaç kesildiğinde düzelir.

Sol Kolda Uyuşma İçin Yapılabilecek Egzersizler

Masaj: Akupresyon tekniği ile masaj yapılması uyuşmaya iyi gelebilir. Kol ve eldeki tetik noktalara el ve parmaklarla basınç uygulanarak dolaşım arttırılabilir.

Germe egzersizleri: Omuz kol ve ele yönelik germe egzersizleri kan dolaşımını arttırarak uyuşmayı azaltabilir.

Rotasyonel egzersizler: Kolu yana uzatıp önce öne daha sonra arkaya doğru dairesel hareketler yapmak dolaşımı arttırıp uyuşmayı azaltan diğer bir egzersiz hareketidir.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.