El bileğinde sinir sıkışması ya da tıbbi ifadesi ile karpal tünel sendromu el parmaklarında uyuşma karıncalanma gibi hislerin en sık nedenlerinden birisidir. Karpal tünel sendromunda median sinir denilen sinir lifi, el bileği seviyesinde bilek kemikleri ile transvers karpal ligament denilen bağ dokusu arasında sıkışır. Sinirin sıkışması nedeniyle dolaşımı bozulur, ödemlenir ve bir süre sonra sinyal iletim kabiliyetini yitirir. Karpal tünel sendromu kronik bir süreçtir yani aylar ve yıllar içinde tedricen gelişir. İlk dönemler kısa süre ile sadece geceleri uyuşma şikayetleri olur, ilerledikçe uyuşma ve hissizlik sürekli hale gelir, parmak kavrama kuvveti zayıflayabilir.

El Bileğinde Sinir Sıkışması Kimlerde Görülür?

Karpal tünel sendromu tüm toplumda %1-5 sıklığında görülür. El bileğinin yoğun şekilde kullanıldığı meslekler, şeker hastalığı, guatr, böbrek yetmezliği, FMF-amiloidoz, kronik böbrek yetmezliği, obezite, hamilelik, el bileği kırığı, romatizma gibi durumlar el bileğinde sinir sıkışması riskini arttırır.

Karpal Tünel Sendromunda Hangi Şikayetler Olur?

Başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta yani elin ilk üç parmağında ağrı ve uyuşma olması bu sorun için tipiktir. Ancak çoğunlukla şikayetler bu kadar iyi tanımlanamaz, genel olarak bileklere kadar tüm elde uyuşma, karıncalanma, iğne batması hisleri olabilir. Şikayetler özellikle geceleri artar, uykudan uyandırabilir, eli sallayınca rahatlayabilir. Hastalık ilerledikçe uyuşma olan kısımlarda his kaybı belirginleşir. Elin başparmağı kökündeki etli kısmı incelir ve erir; buna tenar atrofi denilir. Başparmağın bükme kuvveti zayıflar.

Nasıl Tanı Konulur?

Tıbbi öykü ve muayene tanı koymada temeldir. El bileğinde median sinirin sıkıştığı noktaya parmakla hafifçe vurma ile elektrik çarpması veya ağrı hissi oluşabilir (Tinel testi). İki el bilekten 90 derece bükülüp sırt sırta verilerek 30 saniye beklendiğinde uyuşma şiddetlenir (Phallen testi). Bunlar karpal tünel sendromuna özel bazı muayene yöntemleridir. Kesin tanı ise elektromiyografi (EMG) ile konulur. El bileği ve parmak cildine yapıştırılan elektrotlarla küçük elektrik akımlarının verildiği bu yöntemde sinir liflerinin sinyalleri iletme hızı ölçülür. Karpal tünel sendromunda sinir iletim hızı yavaşlar. EMG sonuçlarına göre el bileğinde sinir sıkışması hafif, orta ve ağır şeklinde derecelendirilebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

El bileğinin uygun pozisyonda desteklendiği gece atellerinin (statik el-bilek splintleri) kullanımı tedavideki ilk adımdır. En az 3 ay süre ile bileklik kullanımı tavsiye edilir. Hastalığa neden olan faktörler varsa bunlar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Örneğin elin sürekli titreşime (vibrasyona), zorlayıcı öne ya da arkaya bükülmeye maruz kaldığı mesleki faaliyetler azaltılmalıdır. Şeker hastalığı, romatizma gibi altta yatan hastalıklar uygun şekilde tedavi edilmelidir. Fizik tedavi yöntemleri el bileği sinir sıkışması tedavisinde önemli yer tutar. Fizik tedavi seanslarında sıcak uygulamalar, ultrason, düşük enerjili lazer terapisi, TENS yapılabilir. El bileğine kortizon enjeksiyonu yapılarak ödem ve ağrı azaltılabilir. Bu yöntemlerle rahatlama olmazsa ve elde kuvvet kaybına yol açan ağır sinir sıkışması varsa sinir gevşetme ameliyatları gerekebilir.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.