Diz ağrıları en sık karşılaşılan kas iskelet sistemi sorunları arasındadır. Diz kireçlenmesi olarak bilinen osteoartrit yaşlılıkta görülen diz ağrılarının en sık nedenidir. Diz egzersiz programı ile kireçlenme ağrılarının önüne geçmek mümkündür.

Diz egzersiz programına buradan ulaşabilirsiniz.

Diz eklemi uyluk (femur), diz kapağı (patella), kaval (tibia) ve baldır (fibula) kemiklerinin oluşturduğu, vücut ağırlığını taşıyan karmaşık yapıda ve büyük bir eklemdir. Kemiklerin ekleme bakan yüzlerinde, eklemin maruz kaldığı stres sırasında esneyebilen, kemikleri koruyan ve hareketi kolaylaştıran kıkırdak tabakası bulunur. Diz kireçlenmesi olarak bilinen durumda kıkırdak tabakası incelir ve zayıflar. Diz kireçlenmesinde oluşan diğer yapısal sorunlar eklem sıvısının niteliğinin bozulması (“dizde sıvı bitmesi” olarak bilinen sorun), kemiklerin ekleme yakın kısımlarının sertleşmesi, kemik köşelerinde uzama ve dikensi çıkıntılar olması (osteofit oluşumu) sayılabilir. Ayrıca kuadriseps kası başta olmak üzere bacak kaslarında zayıflama olur. İleri kireçlenmelerde sıklıkla menisküs hasarları ve dizde şekil bozukluğu, bacaklarda yamulma da gözlenir. Bazen diz kireçlenmesi ile alakalı olarak dizin arka tarafında Baker kisti denilen kistler oluşur.

Diz kireçlenmesi kendini diz ağrısı ile gösterir. Ağrı başta hareketle artar, dinlenmekle azalır. İleri diz kireçlenmesinde ağrı sürekli olabilir. Genelde dizi açıp bükmekle sürtünme veya öğütülme hissi (krepitasyon) alınır. Zaman zaman şikayetler artıp azalabilir, eklemde şişlik, ödem oluşabilir.

Diz egzersizleri diz kireçlenmesi tedavisinin önemli bir parçasıdır. Hastalar sık sık egzersiz yapıp yapamayacaklarını, hangi hareketlerin faydalı hangi hareketlerin zararlı olduğunu sormaktadır. Mümkün olduğu kadar hareketli kalmak kireçlenme için daha iyidir. Yürüyüş yapmak yararlıdır. Yürüyüşlerde ağrı sınırına gelmeden önce durup dinlenilebilir. Uzun süre sabit bir pozisyonda kalmak eklemler için iyi değildir. Sandalye seviyesinden daha alçakta veya yerde oturmaktan kaçınılmalıdır. Diz kireçlenmeli hastalara yer tuvaleti yerine oturaklı tuvalet kullanımı önerilir. Yumuşak tabanlı ayakkabılar şok emici özellikleri ile eklemleri rahatlatır. Sık merdiven çıkmak önerilmemektedir. Beton veya asfalt zemin yerine toprak veya çimli zemin gibi daha yumuşak zeminde yürümek eklemlerin fazla zorlanmasını önler. Diz kireçlenmesine bağlı şikayetleri azaltmak için kilo kontrolü önemlidir; fazla kilolu iseniz vermeniz ağrıların azalması ve hareket kabiliyetinin artmasına katkı sağlar. Doktorunuz diz eklemini rahatlatmak için baston, dizlik veya ayakkabı modifikasyonları önerebilir.

Aşağıdaki formu doldurduğunuzda,egzersiz dosyası e-posta ile adresinize gönderilecektir.


[mc4wp_checkbox]


Diz Egzersiz Programını İndir

Diz egzersiz programı nasıl uygulanmalı?

Diz egzersiz programını her gün düzenli uyguladığınızda dizi koruyan bacak kaslarınız güçlenir. Hareketler eklem hareket açıklığının normal derecede kalmasına yardım eder, tutukluğu önler. Daha önce düzenli egzersiz alışkanlığınız yoksa ilk günler her hareketi günde 2-3 defa 3’er tekrar yapın. Şiddetli ağrıya yol açan hareket varsa atlayabilirsiniz. Egzersiz sırasında hafif ağrı olabilir. Hareketlere alıştıkça kademeli olarak arttırmak suretiyle 20 tekrarlık 3 sete kadar çıkabilirsiniz. Ekleme ani yük bindiren koşma veya yoğun aerobik egzersizleri ilk dönemler için önermiyoruz. Yüzme ve su içi egzersizler ise oldukça yararlı ve güvenlidir. Bazı kişiler eliptik bisiklette çok rahat ederken bazıları rahatsız olabilir. Size en iyi gelen sporu bulmak için birkaç deneme yapabilirsiniz. Egzersiz sırasında ani, keskin, batma şeklinde ağrı olursa o hareketi tekrar yapmayın ve doktorunuza danışın.

Diz kireçlenmesi için PRP ve kök hücre gibi yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi alın.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.