Kürek Kemiği Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kürek kemikleri arasında veya çevresinde keskin acı, künt ağrı, sızlama, rahatsızlık hissi gibi şikayetler olabilir.

Kürek kemiği ağrısı ya da kürek kemikleri civarında ağrı hemen herkesin zaman zaman tecrübe ettiği bir sorundur. Kürek kemikleri arasında veya çevresinde keskin acı, künt ağrı, sızlama, rahatsızlık hissi, kıtır kıtır ses gelmesi gibi şikayetler olabilir. Ağrı boynu bir tarafa çevirince veya kolu uzatınca şiddetlenebilir. Çoğunlukla bu belirtiler kas kaynaklı geçici sorunlardan köken alsa da bazen daha ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Bu yazımızda kürekte ağrı yapan en sık nedenleri ele aldık.

Kürek kemiğine tıbbi terminolojide skapula denilir. Sırtımızda bulunan üçgen şekilli bu yassı kemik omuz hareketleri için destek fonksiyonu görür.

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur?

skapula mobilizasyonu
Fizik muayene tanı koymak için temeldir.

En sık nedeni kas ve tendon gerilme veya yaralanmasıdır. Duruş bozukluğu, uzun süre bilgisayar başında çalışma, alışık olunmayan pozisyonda uyuma, ağır yük kaldırma, yoğun veya yanlış teknikle egzersiz yapma gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Stres ve gerilmeler kas liflerinde küçük hassas düğümler (tetik noktalar) oluşturabilir. Bu düğümler (tetik noktalar) omuz ve kürek kemiği hareket ettirildiğinde kıtır kıtır ses gelmesi, kütleme gibi ses çıkmasına sebep olabilir. Omuz kas sıkışması ve yırtığının ağrısı da küreğe vurabilir.

Kürek kemiği etrafında ağrı pek çok başka nedenle ilişkili olabilir. Omurga kireçlenmesi (dejeneratif disk hastalığı), boyun fıtığı, skolyoz, omurilik kanalı daralması (spinal stenoz), sık görülen kas romatizması olan fibromiyalji ve  miyofasiyal ağrı sendromu, sinir sıkışması gibi kas-iskelet kaynaklı sorunlar bulunabilir.

Eğer düşme, darbe gibi bir travma olmuşsa kırık olasılığı atlanmamalıdır.

Zona enfeksiyonu sırtta ağrı, sancı, yanma gibi şikayetlere yol açabilir. Bu durumda sırtta zona virüsünün etkilediği sinir boyunca şerit gibi kızarıklık, kabarcıklı döküntü olabilir.

Ani olarak başlayan kürek kemiği ağrısı bazen kalp krizi belirtisi olabilir. Göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetler eşlik ediyorsa bu olasılık gözden geçirilmelidir. Kalp krizi olasılığında hemen acil servise başvurulması gerekir.

Ateş, nefes darlığı, öksürük, balgam varsa akciğer enfeksiyonu (zatürre) olabilir.

Kas Romatizması

Halk arasında kas romatizması olarak bilinen başlıca iki farklı hastalık vardır: fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu.

 • Fibromiyalji: Yaygın kas ve kemik ağrılarının görüldüğü, yorgunluk, uyku bozukluğu, unutkanlık, duygu durumu bozuklukları ile giden bir tür yumuşak doku veya kas romatizmasıdır. Fibromiyalji belirtileri hakkında ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Miyofasiyal Ağrı Sendromu: Kaslarda ağrı üreten tetik noktaların oluşumu söz konusudur. Kasların tekrarlayan zorlanmaları tetik noktalara neden olabilir. Bir veya birden fazla kas tutulabilir. Tetik noktanın ağrısı bulunduğu yerden uzak bölgelere yayılabilir, buna yansıyan ağrı denir. Tetik noktalar halk arasında kulunç olarak da bilinir.

Boyun Fıtığı Kürekte Ağrı Yapar mı?

Boyun fıtığı, boyun ve sırtta kireçlenme, omurilik kanalının daralması, sinir kökü veya sinir lifi sıkışması gibi boyundan kaynaklı sebepler de kürekte ağrı yapabilir. Ağrı boyun hareketlerinden etkilenebilir, kola ve ele yayılabilir, uyuşma, yanma gibi hisler ve kas güçsüzlüğü eşlik edebilir.

Kürek Kemiği Ağrısı ve Kanser

akciğer tümörü
Akciğer kanseri sırt veya omuz ağrısı ile belirti verebilir.

Bazen iç organlardaki hastalıklar da kürek kemiği ağrısı gibi hissedilebilir. Mide asidi reflüsü, safra taşı, safra kesesi iltihabı, çeşitli kanser türleri kürek kemiği ağrısı yapabilir. Akciğer kanseri, karaciğer kanseri, yemek borusu kanseri, kemikleri tutan kanserler, bağ dokusu tümörleri özellikle ağrı hareketle ilişkisiz, sürekli devam eden, gittikçe şiddetlenen, gece uykudan uyandıran tarzda ise şüphelenilmelidir. Bu sebepler daha seyrek görülse de şüphe olduğunda doktora başvurulmalıdır.

Sağ Kürek Kemiği Ağrısı

sağ omuz
Sağ omuz kasları

Yukarıda bahsettiğimiz durumların hepsinin belirtileri sağ kürek kemiğine yansıyabilir. Bunlara ek olarak karaciğer ve safra sorunları sağ kürek ağrısına yol açabilir.

Sol Kürek Kemiği Ağrısı

sol trapez kası
Sol kürek kemiği ağrısı

Yukarıda bahsettiğimiz durumların hepsinin belirtileri sağ kürek kemiğine yansıyabilir. Bunlara ek olarak kalp sorunları sol küreğe doğru hissedilebilir. Pankreas iltihabı (pankreatit), dalak ile ilgili sorunlar da sol omuza yayılan ağrı yapabilir.

Sırtın Ortasında Aniden Şiddetlenen Ağrı

Sırtın üst orta kesiminde ani başlayan keskin şiddetli ağrı kalpten çıkan en büyük damar olan aorttaki yırtılma veya ayrışmanın belirtisi olabilir. Çok sık gözlenmeyen bu durumun tanısı zor olabilir. Aort damarında yırtılma acil müdahale gerektiren bir tıbbi sorundur.

Sırt veya kürek kemiği ağrısı gibi hissedilebilen diğer bir ciddi sorun akciğere pıhtı atmasıdır (pulmoner emboli). Uzun süre hareketsiz kalma ya da başka bir nedenle ilişkili olarak bacak damarlarında pıhtı oluşabilir; bu pıhtı yerinden koparak akciğere kadar gidebilir. Kişide ani şiddetli sırt ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler oluşabilir. Acil bir sorundur. Derhal bir hastaneye başvurulmalıdır.

Kürek Kemiği Ağrısında Ne Zaman Acilen Doktora Gidilmeli?

Ağrı şiddetli ise, hafiflemiyorsa, daha önce hiç hissetmediğiniz tarzda bir ağrı ise doktora başvurmanız gerekir. Kürek kemiğinde hissedilen ağrı çoğu kez ciddi bir sorun olmasa da sizi rahatsız etmesi halinde kontrol ettirmenizde yarar vardır.

Ağrıya eşlik eden bazı belirtiler ciddi, hayati risk oluşturan bir sorunu işaret edebilir. Aşağıdaki belirtiler tıbbi acil durumu işaret edebilir:

 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Bilinç bulanıklığı
 • Aşırı terleme
 • Bacaklarda ağrı şişlik kızarıklık
 • Öksürükle kan gelmesi
 • Ateş
 • Çarpıntı
 • Kol ya da bacakta kuvvet kaybı
 • Görme kaybı
 • Konuşmanın bozulması

Tanı

Doktorunuz önce şikayetlerinizi dinler. Ağrının başlama zamanı ve şekli, hareketle ve gece gündüzle ilişkisi, ağrıyı arttıran ve azaltan etkenler, eşlik eden diğer belirtiler gibi konuları sorgular. Ardından muayene eder. Ağrılı bölgede hassasiyet, eklem hareketlerinde ağrı ve kısıtlılık, kuvvet ve duyu muayenesi yapar. Duruma göre akciğer, kalp ve karın muayenesi gerekebilir. Sonuçta bir ön tanı oluşur. Ön tanıyı doğrulamak ve olası diğer nedenleri dışlamak açısından kan tetkiki, EKG, Röntgen filmi, ultrasonografi gibi tetkikler gerekebilir.

Kürek Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer yukarıda bahsettiğimiz ek belirtiler yoksa sorun büyük ihtimalle kas veya bağ dokusu kaynaklıdır. Bu durumda aşırı zorlayıcı aktivitelerden kaçınarak germe egzersizleri, güçlendirme egzersizleri, duruşu düzeltmek, sıcak veya soğuk uygulama, masaj gibi yöntemler ağrıyı geçirebilir.

Bazen sadece ağrıyı arttıran iş ve egzersizlere birkaç gün ara vermek yeterli olabilir. Diğer taraftan uzun süre hareketsiz kalmak da kaslar için iyi değildir. Kas ağrılarının tekrarlama riskini azaltmak açısından düzenli uyku, sağlıklı beslenme gibi faktörlere dikkat edilmelidir. Ağrı kesici veya kas gevşetici ilaçlar kısa süreler için doktorunuz tarafından reçete edilebilir. Miyofasiyal tetik nokta nedenli ağrılarda kuru iğneleme, nöral proloterapi etkili bir tedavi yöntemidir. TENS, ultrason terapisi, lazer uygulaması gibi fizik tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Boyun fıtığı, sinir sıkışması, fibromiyalji gibi sorunlar varsa tedavi bu sorunlara özel olarak planlanır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kaynaklar

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.