Beyne pıhtı atması, vücudun başka bir yerinde oluşan pıhtının yerinden koparak kan damarları yoluyla beyne ulaşmasıdır. Pıhtı beyin damarını tıkar ve kan akımını engellerse inme (stroke) gelişir.

Beyne pıhtı atması iskemik inme tiplerinden biridir. İskemik inmede beyin dokusu kan damarının tıkanmasına bağlı olarak yeterli oksijen alamaz ve hasara uğrar. Birkaç dakika oksijensiz kalmak beyindeki sinir hücrelerinin ölmesine neden olur. Beyni besleyen atardamarlar ya orada oluşan bir pıhtı nedeniyle (trombotik inme) ya da başka yerde oluşan pıhtının gelmesi sonucu (embolik inme) tıkanabilir.

Beyne Pıhtı Atması Neden Olur?

Beyin damarlarını tıkayan pıhtı vücudun pek çok yerinde oluşabilir fakat en sık olarak kalp ile boyun damarlarından kaynaklanır. Kalbin ritm bozukluklarından biri olan atriyal fibrilasyon beyne pıhtı atması için en önemli risk faktörüdür. Kalp kasları düzenli kasılamazsa kan kalpte göllenebilir ve pıhtı oluşabilir.

Embolik inmede damarı tıkayabilecek tek şey kan pıhtısı değildir. Hava kabarcıkları ve yağ damlacıkları da aynı sonuca yol açabilir. Örneğin uzun kemik kırıklarında kemik iliğinden kana karışan yağ damlacığı da pıhtı gibi beyin, akciğer veya başka organların damarlarını tıkayabilir. Buna yağ embolisi denilir. Hava embolisi ise hava kabarcığının damarı tıkamasına denilir. Akciğer travması, cerrahi sırasında damarlara hava girmesi, su altı dalış sırasında nefesi çok uzun tutmak ya da yüzeye hızlı çıkmak hava embolisine yol açabilir.

Beyne Pıhtı Atması Belirtileri

İnme aniden gelişen bir olaydır. Beyinde etkilenen bölgeye göre belirtiler farklı olabilir. En sık görülen belirtiler vücudun bir tarafında uyuşma ve kuvvetsizlik, yürüme güçlüğü, konuşma ve anlamada zorlanma ve bilinç bulanıklığıdır. Sadece belirtilere bakarak beyne pıhtı atmasını beyinde pıhtı oluşmasından ya da beyin kanamasından ayırt etmek mümkün değildir. İnme şüphesi oluşan bir kişi için vakit kaybetmeden 112 aranmalıdır. Sağlık merkezinde doktor hastayı değerlendirir ve inme olasılığı varsa beyin tomografisi ve diffüzyon emar (MRG) gibi tetkikler gerekebilir. Görüntüleme yöntemleri damar tıkanıklığını beyin kanamasından ayırt etmek için şarttır. Bu iki durum aynı belirtilere yol açabilir fakat tedavileri farklıdır.

Beyne Pıhtı Atması Nasıl Tedavi Edilir?

İnme hayatı tehdit eden bir sorundur. Bu nedenle her dakika çok değerlidir. Beynin kan akımı tekrar sağlanırsa hastalık hafif atlatılabilir. Bunun için pıhtı eritici ilaçlar kullanılır. İlk inme belirtilerinin oluşmasından sonra 4,5 saate kadar trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici ilaçlar uygulanırsa yararlı olmaktadır. Diğer bir tedavi seçeneği ise mekanik pıhtı çıkarımı denilen işlemdir. Pıhtı eritici ilaç penceresini kaçırmış ya da çok büyük pıhtısı olan hastalarda damardan kateter denilen cihazla girilerek pıhtı yakalanıp çıkarılabilir. Mekanik yöntem 24 saate kadar uygulanabilir. Bu tedaviler ile hastaların daha sonraki fonksiyonel durumlarında ve hayatlarını kendi kendilerine sürdürebilme şanslarında iyileşme olmaktadır.

Boyun damarlarında darlık söz konusu ise karotid endarterektomi denilen işlemle veya stent kullanarak daha sonra inmenin tekrarlaması riski azaltılabilir.

Beyne Pıhtı Atması Sonrası Fizik Tedavi

İlk saatler ve günleri içeren akut tedaviler yapıldıktan ve hayati tehlike atlatıldıktan sonra en kısa sürede fizik tedavi başlamalıdır. İlk gün ve haftalarda inme hastalarında pek çok ek sağlık sorunu (komplikasyon) gelişebilmektedir. Bu nedenle durumu ağır hastalar yatarak rehabilitasyon görme ihtiyacı duyar. Beyin ödemi, akciğer enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, nöbet, yatak yarası, eklem tutukluğu, omuz ağrısı, bacak damarlarında pıhtı oluşumu, depresyon inme hastalarında sık görülen komplikasyonlardan bazılarıdır.

Fizik tedavi hastanın fonksiyonel durumuna göre planlanır. İnme sonucu bir taraf kol ve bacakta hiç hareket yok ise öncelikle pasif eklem hareket açıklığı egzersizleri yapılır. Solunum kaslarını güçlendirmek ve balgamı atmak için solunum fizyoterapisi uygulanır. Yutma güçlüğü çeken bir kişi için yutma değerlendirmesi sonucu beslenmesi düzenlenir ve yutma rehabilitasyonu başlanır. Konuşma zorluğu yaşayanlara konuşma terapisi uygulanır. İstemli kol ve bacak hareketleri yavaş yavaş başladıkça daha aktif egzersizlere geçilir. Denge bozukluğu oluşmuşsa denge hissini arttırıcı egzersizler yapılır.

Hastanın erkenden yürüme hareketlerine başlaması ve dik konuma gelmesinde robotik yatak teknolojisi kullanılabilir. Yürüme robotu ile güvenli ve yoğun yürüme egzersizleri uygulanır. El-kol robotu ile el egzersizleri hastayı motive edecek oyun ve uygulamalarla terapist eşliğinde yapılmaktadır.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Aradığınız bilgiyi bulabildiniz mi? Yoksa aklınızda başka bir soru mu vardı? Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki kutucuğa yorum olarak yazabilirsiniz. İnme geçiren bir hastanız varsa muayene için iletişim sayfasından randevu alabilirsiniz.

Doktor Fizik
2018. DoktorFizik; Beyin, sinir, kas, kemik, omurga ve eklem sağlığı ile ilgili güvenilir, bilgilendirici içerik platformu.